dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Kommuner undrer sig: Skal det være forbudt at lave snobrød i haven?
Det bør fortsat være tilladt at lave snobrød over bål hjemme i haven, mener KL.
Foto: Thomas Vilhelm, Ritzau Scanpix

Kommuner undrer sig: Skal det være forbudt at lave snobrød i haven?

Kommuner skal kun kunne tillade afbrænding af haveaffald sankthansaften, står der i forslag til ny affaldsbekendtgørelse.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.