dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Esbjerg Havn indgår milliardaftale med PensionDanmark til grønne investeringer
Omkring 700 millioner kroner øremærkes til terminaler til håndtering af power-to-x og CCS – fangst og lagring af CO2 – som opføres i baglandet til Esbjerg Havn samt i Nordsøen og ventes klar i 2028.
Foto: Esbjerg Kommune

Esbjerg Havn indgår milliardaftale med PensionDanmark til grønne investeringer

Esbjerg Havn indgår nu et samarbejde med PensionDanmark med henblik på en milliardinvestering i havnens fremtidsbidrag til den grønne omstilling.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.