dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
På anlæg i Kredsløbs Energipark i Lisbjerg, håber forsyningsselskabet i fremtiden at kunne indfange CO2.
Kredsløb

Aarhusiansk forsyningsselskab vil fange 450.000 tons CO2 men dårlige vilkår spænder ben

Forsyningsselskabet Kredsløb kan skabe et af landets største CO2-fangstanlæg i Lisbjerg. Men det kræver helt andre rammer, hvis etableringen af et fuldskala CO2-fangstanlæg i Aarhus skal blive til virkelighed.

AARHUS: Det kommunalt ejede forsyningsselskab Kredsløb, som står for den samlede affaldshåndtering i Aarhus Kommune og leverer fjernvarme til 90 pct. af indbyggerne, vil fange den CO2, der kommer ud af skorstenen fra både det biomassefyrede kraftvarmeværk og affaldsenergianlægget, der begge er en del af Kredsløbs Energipark i Lisbjerg.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/aarhusiansk-forsyningsselskab-vil-fange-450-000-tons-co-sub-2-sub-men-daarlige-vilkaar-spaender-ben

GDPR