dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

AI kortlægger stendiger fra ældgamle kort

Hvad stiller man op, når man skal gennemgå 10.000 historiske kort for at finde gamle stendiger, som nu skal beskyttes som kulturarv? I Slots- og Kulturstyrelsens Center for Kulturarv er løsningen blevet en kunstig intelligens, som kan finde stendigerne til brug på Danmarks Miljøportals digitale kort. Det oplyser Alexandra Instituttet, som har lavet AI-løsningen. 

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/ai-kortlaegger-stendiger-fra-aeldgamle-kort

GDPR