ODENSE: Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (S) bliver ny formand for KL og overtager dermed posten fra Kalundborgs borgmester Martin Damm (V).
Peter Rahbæk Juel er næstformand i KL, hvilket han har været siden Jakob Bundsgaard sidste år stoppede som borgmester i Aarhus og i politik. Han overtager officielt formandsposten den 12. marts 2026.
- Jeg er glad og beæret over opbakningen, og samtidig ved jeg fra min tid som næstformand, at det handler om at smøge ærmerne op og få skabt et rigtigt godt samarbejde i KL, så vi sikrer bedst mulige rammer, siger Peter Rahbæk Juel til Ritzau.
Peter Rahbæk Juel indgik natten til onsdag en konstitueringsaftale i Odense, så han snart også officielt kan kalde sig genvalgt borgmester.
At han oven i det bliver formand i KL, skyldes, at Socialdemokratiet trods en betydelig nedgang i antallet af borgmesterposter er det største parti ved kommunalvalget målt på stemmer.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.























