Trods protester skal ø lægge jord til traktortræk

KORT NYT
9. APR 2026 15.56

HORSENS: Et flertal i plan- og vejudvalget i Horsens har trods protester fra en stribe af Endelaves 150 beboere givet en midlertidig dispensation fra lokalplanen på øen, så der i juli kan holdes et traktortræk. Kun SF's enlige medlem stemte imod.

- Jeg undrer mig over, at det er lovligt lige ud til et beskyttet fuglereservat og natur 2000 område. I netop det område er det forbudt at sejle med
vandscootere og larmende fartøjer, skriver en af øboerne.

Jakob Bille (LA), formand for plan- og vejudvalget, kan godt stå inde for beslutningen. "Der er tale om et enkeltdags-arrangement på fem-seks timer, og ja, det støjer, men igen, selve traktortrækket varer fire timer, og marken, det foregår på, vil blive retableret fuldstændigt," siger han til Horsens Folkeblad.

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/trods-protester-skal-oe-laegge-jord-til-traktortraek

GDPR