AALBORG: I uge 49 bliver en uge ud over det sædvanlige i Aalborg Kommunes afdeling for byggeri. Her sender afdelingen nemlig alle mand på dæk - og lukker telefonerne - for at få has på den voksende venteliste af sager fra borgere, der søger byggetilladelse til opførelse af enfamiliehuse.
Kommunen har et servicemål om, at den slags ansøgninger skal være behandlet indenfor 40 dage. Dette servicemål lever kommunen pt. ikke op til, og ansøgerne oplever i gennemsnit op til fem måneders ventetid.
Alle afdelingens 31 byggesagsbehandlere behandler i hele uge 49 udelukkende ansøgninger på venteliste. Normalt arbejder sagsbehandlerne ellers med forskellige former for byggeansøgninger - for eksempel etageboligbyggeri, erhvervsbyggeri og landbrugsbyggeri, og de udfører også tilsyn og afholder forhåndsdialoger.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.