dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aalborg annullerer millionudbud på fjordpark

KORT NYT
28. AUG 2015 6.52

AALBORG: Man er ikke nået i mål økonomisk med buddene fra de prækvalificerede på seks storentrepriser på Vestre Fjordpark i Aalborg, skriver Licitationen - Byggeriets Dagblad.Derfor har man besluttet at annullere licitationen, oplyser projektleder Anders Toft Hougaard fra Aalborg Kommunes by- og landskabsforvaltning.

- Det er rigtig ærgerligt, siger han og påpeger, at der er tale om en 'anseelig overskridelse' af budgettet på 65 mio. kr., der også dækker rådgiverhonorar. Nærmere overskridelsen ønsker han ikke at komme.

- Der vil nu pågå en omprojektering, og så vil vi komme med et nyt udbud hurtigst muligt, forklarer han og understreger, at man vil se på justeringer og optimeringer, som ikke kommer til at gå ud over funktionaliteten og æstetikken.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/aalborg-annullerer-millionudbud-paa-fjordpark

GDPR