BILLUND / VARDE: En fondsdonation på 3,7 mio. kr. skal over de næste år være med til at sikre en bedre biodiversitet i et naturområde, der går på tværs af Billund og Varde kommuner, oplyser parterne.
Et konkret tiltag bliver at sætte kvæghegn op og dermed sørge for, at mere kvæg kommer til at græsse i området, der strækker sig over cirka 10 kilometer langs Ansager Å samt cirka to kilometer strækning ved Kølskevad Bæk.
- Der er i projektet her gode muligheder for at sætte ind på en måde, der gavner meget. Blandt andet bliver det godt at have kvæg gående her igen, siger udvalgsformand for Teknik, Klima og Kulturudvalget i Billund Simon Nicolajsen Jørgensen (S).
Manglen på græssende kvæg får området til at gro til i pilekrat og stauder, og det presser flora og fauna.
Vandmiljø genoprettes
Fiskebestanden i åerne har det skidt, og projektet viderefører et arbejde med give fiskene adgang til at kunne vandre længere op i vandløbssystemet. Der skal således etableres gydebanker og vadesteder for at forbedre vandløbets økologiske tilstand og øge bestanden af fisk.
- Vi skal gøre, hvad vi kan for at bevare vores ådale og deres særlige landskab, og her er projekter med græsning afgørende. Samtidig er der behov for initiativer, som styrker biodiversiteten i og omkring vores vandløb, lyder det fra formand for Udvalget for Plan og Teknik i Varde Preben Friis-Hauge (V).
Ud over de to kommuner står den lokale landbrugsrådgivning og to sportsfiskerforeninger bag projektet. Desuden har 49 lodsejere vist interesse for at stille jorde til rådighed.
15. Juni Fonden har doneret de 3,7 mio. kr. Projektet dækker over i alt cirka 180 hektar og løber i 2026-2031.
dotn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.














