AALBORG: Magistraten i Aalborg har besluttet ikke at købe Hedegaard-arealet - et 90.000 kvadratmeter stort havneareal - af Port of Aalborg, oplyser Nordjyske. Årsagen er, at der er gang i for mange ting i byen.
Grundkøbet skulle ellers sikre en sammenhængende byudvikling i området, hvor der i forvejen bygges på den store Stigsborg-grund, der sammen med netop Hedegaard-arealet udgør det, man kalder Stigsborg Havnefront. Området strækker sig fra Limfjordsbroen mod vest og Limfjordstunnellen i øst, og som udgør i alt 54 hektar.
- Vi har som kommune været interesseret i at kunne varetage, at vi kan få en god udvikling på hele Stigsborg-arealet, og derfor var vi selvfølgelig også opmærksom på Hedegaard-arealet. Men det kigger vi ikke mere på lige nu, siger skolerådmand Tina French Nielsen (V), der er næstformand i magistraten, hvor borgmester Thomas Kastrup-Larsen (S) som havneformand er inhabil i sagen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.