dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Aalborgs borgmester og rådmand politianmeldt i asbestsag

Næstformanden for DF Jørgen Larsen Møller vil have politiet til at undersøge, om kommunen har fortiet noget i forbindelse med oprydning og bygning på en asbest-mistænkt grund

AALBORG: Der er fundet tegn på asbestforurening ved en gammel eternitgrund i Aalborg Kommune. Fundet af det livsfarlige støv har betydet, at Arbejdstilsynet i onsdags nedlagde et strakspåbud og bremsede byggeriet i området.

Og sagen er nu også blevet en sag for Nordjyllands Politi. For Jørgen Larsen Møller fra Dansk Folkeparti i Aalborg har meldt både rådmand for teknik og miljø Mariann Nørgaard (V), borgmester Henning G. Jensen (S) og entreprenørfirmaet Søren Enggaard a/s til politiet.

- Vi har krav på at vide om Aalborg Kommune har fortiet noget i forbindelse med oprydning og bygning på grunden, siger Jørgen Larsen Møller, der også beder politiet undersøge, om bygherren har overholdt reglerne i forbindelse med jordarbejde på stedet. Det skriver DR Nordjylland.

Ifølge et interview med Mariann Nørgaard tidligere på ugen har kommunen rettet sig fuldstændig efter embedslægens anbefalinger.
- Vi har ikke haft nogen årsag til at formode – og har heller ikke kendskab til – at miljøgodkendelsen ikke er blevet overholdt, siger hun til DR Nordjylland.

Mistanken om asbestforureningen har desuden fået miljøminister Ida Auken (SF) til at kræve en 'grundig redegørelse' for, der er sket, fra Aalborg Kommune.

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/aalborgs-borgmester-og-raadmand-politianmeldt-i-asbestsag

GDPR