dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aarhus Letbane har knas med Banedanmark

KORT NYT
4. SEP 2015 11.19

AARHUS / SYDDJURS / NORDDJURS: Forholdet mellem Banedanmark og Aarhus Letbane, som i de kommende år skal koordinere et ganske omfattende arbejde med letbanen, er mildest talt køligt, skriver Jyllands-Posten. Aarhus Letbane har aftalt med sin entreprenør Asal en fuld råderet over Grenaabanen frem til oktober 2017 - en råderet, som Banedanmark ellers har. Det umuliggør, at Banedanmark kan lave en planlagt sporfornyelse mellem Ryomgård og Grenaa færdig til tiden.

Den manøvre fra Aarhus Letbane har gjort Banedanmark så frustreret, at man har udsendt en pressemeddelelse, hvori Banedanmark gør klart, at det nu er mere end usikkert, om opgraderingen af sporene overhovedet kan blive færdig i 2017:
- Vi ville gerne have fastholdt den oprindelige plan. Men det er altså det, letbaneselskabet nu har besluttet. Problemet er bare, at den nye tidsplan reelt ikke efterlader nogen tid til vores arbejde, lyder det fra Søren Boysen, direktør i Teknisk Drift hos Banedanmark.

Den kontante udmelding undrer Aarhus Letbane, som ikke kan forstå, hvorfor Banedanmark sår tvivl om tidsplanen. Især ikke når parterne ifølge Aarhus Letbanes anlægschef, Jørgen Hansen, er midt i forhandlinger om, hvordan man bedst og hurtigst kan få lavet alt sporarbejdet:
- Ambitionen har hele tiden været, at vi skulle kunne finde en fælles løsning af hensyn til de rejsende på Djursland. I stedet fremstår vi nu som noget så uskønt, som to offentlige selskaber, der ikke kan arbejde sammen.

ka

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/aarhus-letbane-har-knas-med-banedanmark

GDPR