dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Æbelø er åbnet igen

KORT NYT
14. AUG 2018 10.00

NORDFYN: Efter knap en måned uden gæster er Æbelø nord for Fyn igen åben for besøg fra vandrende, skriver Fyens Stiftstidende. Siden den 19. juli har øen været lukket for offentlig adgang på grund af brandfare.

Det er de store mængder regn de seneste dage, der har medvirket til, at øen har kunnet åbne igen. Mange gæster er tidligere taget forgæves af sted, men er blevet mødt af skilte om adgang forbudt:

- Vi har i løbet af sommeren haft rigtig mange forespørgsler på hvornår øen åbnede igen og har desværre måtte aflyse nogle fuldt bookede guidede ture til øen, siger bureauleder Rikke Lindhøj fra Nordfyns Erhverv og Turisme.

eo

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/aebel-er-bnet-igen

GDPR