dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Affald i fokus på Hvidovre Hospital

KORT NYT
25. APR 2016 12.59

HOVEDSTADEN: Mængden af affald på Hvidovre Hospital stiger i øjeblikket med omkring 7 pct. om året. Og affaldet sorteres i cirka 20 forskellige typer, hvoraf affaldet i de 10 kan genanvendes, oplyser Sjællandske.

- I 2014 lavede vi 5-10-15-planen, der både handler om mindre energiforbrug og bedre håndtering af affald. Målet er, at vi i løbet af fem år skal have mindsket mængden af klinisk risikoaffald med 10 pct. og øget andelen af affald til genanvendelse med 15 pct., siger Hvidovre Hospitals miljøleder Lars Munch Reul.

Langt den største mængde affald til genbrug er pap, papir, jern og metal og elektronik. Dertil kommer en stor mængde park- og haveaffald. På grund af de mange ombygninger i disse år er den største mængde dog byggeaffald. Hvidovre Hospital sendte i 2015 over 800 tons affald til genbrug.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/affald-i-fokus-paa-hvidovre-hospital

GDPR