
ASSENS: Assens Kommune har netop fået tilsagn til 25 mio. kroner fra A.P. Møller Fonden til opførelse af det kommende nationale kyst- og lystfiskercenter ved Assens Havn, oplyser Assens Kommune.
Centeret bliver både et fysisk lærings- og oplevelsescenter og en portal til oplevelser i vandnaturen. Formålet er at give besøgende viden om den ukendte, fascinerende verden af dyr og planter, der lever under overfladen samt fremme kendskabet til og lysten til lystfiskeri.
Med bevillingen mangler der omkring 20 mio. kr. til oplevelsescenteret, inden det er fuldt finansieret.
- Der er endnu ikke sat en dato for, hvornår Kyst- og Lystfiskecenteret forventes indviet. Det afhænger af, hvornår finansieringen er endeligt på plads.
- På finansloven i 2018, blev der afsat 32 mio. kroner til den nationale strategi for kyst- og lystfiskeri.
- Assens Kommune er valgt som værtskommune til at føre strategien ud i virkeligheden.
- Ud af de 32 mio. kroner er de 22 mio. kroner øremærket til at etablere et kyst- og lystfiskercenter.
- Opførelsen af centeret forventes at beløbe sig til 70 – 75 mio. kroner samt diverse følgeinvesteringer og allerede afholdte udgifter.
- Assens Kommune har afsat 15 mio. kroner til opførelsen af centeret. Den resterende økonomi skal finansieres af støtte fra andre bidragsydere.
- A.P. Møller Fondens støtte forudsætter, at projektet går i gang inden udgangen af 2023.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.