dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Børnehaver får gratis busture

Svendborgs børneinstitutioner kan fremover køre gratis med bus uden for myldretiden
6. MAR 2013 16.09

SVENDBORG: Det er lykkedes Enhedslisten at komme igennem med et forslag om, at lade Svendborgs børneinstitutioner køre gratis med kommunens busser uden for åbningstiden. Det blev vedtaget på et møde i børne og ungeudvalget onsdag.

- Det er glædeligt at der nu er opbakning til vores forslag, som ikke koster kommunen penge. Jeg regner med at det også kan blive godkendt i Kultur, plan og Erhverv, forklarer Jesper Kiel, som sidder Udvalget for børn og unge for Enhedslisten.

I perioden fra kl. 9-13 og efter kl. 18 vil det således være gratis busser. I disse tidsrum er en lav belægning og skoleklasser, børnehaver mv. kan frit benytte benytte busserne fra 1. april 2013.

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/boernehaver-faar-gratis-busture

GDPR