dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kvæg og græs forurenet:
Borgere i Thyborøn frarådes at spise egne afgrøder efter nye PFAS-fund

Folk med oksekød eller fuglevildt fra Harboøre Tange liggende i fryseren bør kassere disse ud fra et forsigtighedsprincip.
30. MAR 2022 12.38

LEMVIG: Efter fund af PFAS-forurening syd for Thyborøn by i en sø i Natura 2000-området, viser nye prøver i omkringliggende områder, at der også er PFAS-stoffer i et engområde og flere steder inden for bygrænsen i Thyborøn, oplyser Lemvig Kommune.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/borgere-i-thyboroen-fraraades-at-spise-egne-afgroeder-efter-nye-pfas-fund

GDPR