KØBENHAVN: Selv om seks ud af ti parkeringspladser til el-biler i København står tomme hen over et døgn ønsker teknik- og miljøborgmester Morten Kabell (EL) nu mulighed for at etablere yderligere 500 ladepladser, skriver DR København.
Bilisternes organisation FDM er stærkt kritisk. Belægningsprocenten på el-pladserne ligger på mellem 34 og 42 pct, mens bilister i almindelige biler ofte må kæmpe med en belægning på mellem 80 og 100 pct., viser kommunens egne tal. Men alle 500 nye el-pladser skal heller ikke etableres her og nu, siger Morten Kabell:
- Antallet af el-biler i København er steget gevaldigt. Så hvis vi med tiden skal kunne følge med antallet af el-biler, så skal vi afsætte flere parkeringspladser til dem. Det er vigtigt at sige, at de her parkeringspladser ikke alle sammen bliver reserveret nu, men der bliver lagt en ramme, så forvaltningen de kommende år kan etablere yderligere 500 el-pladser, forklarer Morten Kabell om forslaget, der skal behandles i Københavns Kommunes teknik- og miljøudvalg på mandag.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.