dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Brøndby udskifter ulovlige gadelys

KORT NYT
14. JUN 2016 13.01

BRØNDBY: Brøndby udskifter i efteråret 2016 lysarmaturet på ca. 2.000 gadelygter, hvoraf flere er fra 1970'erne - og i dag ulovlige. De bliver erstattet med nye energivenlige armaturer, der bruger lysdioder som lyskilde, oplyser kommunen.

Da den den daværende leverandør DONG i 2011 lagde vejbelysningen ned i kabler, var kommunen ikke klar til udskiftning til lysdioder. De nuværende lamper kan ikke bare udskiftes med samme type, da de ikke længere produceres, og samtidig har EU vedtaget et forbud mod salg af kviksølvholdige lyskilder.

Langt størstedelen betales af kommunen. Men 574 af de gadelygter, som skal udskiftes, står på privat fællesvej, og her skal beboerne betale for selve armaturerne, der koster ca. 4.000 kr. stykket.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/broendby-udskifter-ulovlige-gadelys

GDPR