SYDDANMARK: Selv om borgmestrene på Fyn blankt har afvist det, så synes Region Syddanmark stadig det er en god idé at slå Sydtrafik og Fynbus sammen til ét busselskab, oplyser DR Fyn.
En sammenlægning af alene administrationen i de to selskaber skulle kunne spare syv millioner kroner om året, så derfor er en fusion ikke taget af bordet, siger Lasse Krull (K), formand for Udvalget for Regional Planlægning.
Formanden for Fynbus har tidligere kaldt en fusion for et 'tvangsægteskab' og for en uge siden afviste samtlige borgmestre på Fyn at slå Fynbus sammen med Sydtrafik. Alligevel er forslaget om en fusion nu med i det budgetforlig, der blev indgået i aftes. Men Krull erkender, at det kan have lange udsigter. Trods den kolde skulder fra Fynbus til Sydtrafik har de fynske borgmestre dog åbnet op for et øget samarbejde.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.