dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Byggeri stoppet efter kommunal fejl

KORT NYT
7. AUG 2015 13.43

HVIDOVRE: En bilforhandler på Gl. Køge Landevej har ved en kommunal fejl fået tilladelse til at bygge i strid med lokalplanen og må nu efter en naboklage standse opførelsen af et byggeri. Samtidig erkender kommunen, at det er en fejl, at der oprindeligt blev givet en byggetilladelse:

- Der er begået en helt klar fejl fra kommunens side - vi skulle simpelthen aldrig have givet den byggetilladelse - og det beklager jeg både over for bygherren og naboerne, at kommunen har gjort. Det kommer til at koste kommunen penge, men sådan er det. Det er desværre os i kommunen, der har begået en fejl, og det må vi sørge for at rette op på, siger Helle Adelborg (S) til Hvidovre Avis.

Kommunen har nu inviteret både bygherren og naboernes advokat til et møde, og borgmesteren håber på, at der kan findes en løsning, som alle bliver tilfredse med.

ka

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/byggeri-stoppet-efter-kommunal-fejl

GDPR