dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Thomas Borberg (Polfoto)

Byrødder i Ringkøbing kendte ikke til Lundes vindmøller

Byrådsmedlemmer i Ringkøbing opfordrer Esben Lunde Larsen til at oplyse, hvilke vindmøller han har anparter i

RINGKØBING-SKJERN: Modsat hvad uddannelsesminister Esben Lunde Larsen (V) tirsdag oplyste, kendte flere af hans kolleger i byrådet ikke til hans og hans families anparter i vindmøller. Esben Lunde Larsen er kommet i modvind, fordi han i foråret lagde politisk pres på Trafikstyrelsen for at få opført vindmøller ved Stauning Lufthavn.

- Det er helt alment kendt i vores lokalområde, at vi har interesser i vindmøller. Det har vi haft i mange år, sagde Esben Lunde Larsen tirsdag foran Venstres gruppeværelse. Den udlægning kan Niels Rasmussen (SF), medlem af byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune, ikke genkende.

- Jeg vidste ikke noget om, at han havde anparter i vindmøller, siger Niels Rasmussen til Ritzau og opfordrer Esben Lunde Larsen til at oplyse præcis, hvilke vindmøller han har anparter i.

- Hvis han har anparter i nogle af de vindmøller, vi har behandlet i byrådet, så er det en grim sag. For det har vi behandlet i byrådet med Esben Lundes tilstedeværende, siger han.

Hvis en kommunalpolitiker er inhabil, er det hans eget ansvar at gå uden for døren. Ellers bryder man den kommunale styrelseslov, og så risikerer kommunen at træffe ulovlige beslutninger.

Linda Nielsen (S), medlem af byrådet i Ringkøbing-Skjern, har heller ikke hørt om Esben Lunde Larsens anparter.

- Nej, jeg vidste ikke noget om, at han havde vindmølleanparter, siger hun og opfordrer Esben Lunde Larsen til at oplyse, hvilke vindmøller han har anparter i.

- Jeg vil næsten sige: Lad os nu bare få kortene på bordet, så vi kan se, om han har været inhabil. Det er noget, der sker tit, at vi erklærer os inhabile, og det er jo for ikke at være fedtet ind i det arbejde, vi sidder og laver, siger Linda Nielsen.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/byroedder-i-ringkoebing-kendte-ikke-til-lundes-vindmoeller

GDPR