FREDERICIA: Hele den nye genbrugsplads' energi- og varmeforbrug bliver dækket gennem jordvarme, solceller og solvarme, ligesom pladsen inde og ude bliver oplyst af energibesparende LED-lys.
- Vi vil gerne have vores borgere til at være miljøbevidste og eksempelvis genbruge ting, så vi synes, at det er helt naturligt at oprette en genbrugsstation, som både er energi-neutral og forberedt til at tackle fremtidige udfordringer, siger Vibeke Hviid, som er chef for affald & genbrug i Fredericia.
På den nye plads er borgere og virksomheders kørsel adskilt fra arbejdskørsel, så risikoen for farlige situationer er minimal. Der er også plads til at sortere flere materialer, og det er lettere at komme af med de tunge materialer, såsom beton, tegl, jord, træ med mere.
Den nye plads bliver officielt indviet i næste uge.
tsp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.