AARHUS: En dugfrisk undersøgelse af jordbundsforholdene yderst på Aarhus Ø vælter nu endegyldigt planerne om at bygge det 142 meter høje tårn, Lighthouse, som vartegn for havnebydelen, sådan som det ellers har været planen siden 2006. Analyser af boreprøver helt ned i 120 meters dybde viser, at lerlagene ikke har den stabilitet, det kræves for at bygge så højt, lyder det i konklusionen fra firmaet GEO, der har undersøgt undergrunden for Aarhus Kommune. Det skriver Århus Stiftstidende.
Dermed bekræftes den bekymring for jordbundsforholdene, som flere grupper af investorer gennem årene har ytret. Det betyder dog langt fra, at interessen for at bygge på det sted er forduftet. Det bliver bare en noget anden bygning.
- Flere har vist konkret interesse for at bygge på grunden. Nu får de den geotekniske rapport, og så venter vi spændt på deres tilbagemeldinger, siger Bente Lykke Sørensen, chef for kommunens afdeling for Byudvikling og Mobilitet. Er der stadig interesse, bliver grunden udbudt til salg. Havneinvest A/S, der har bygget resten af Lighthouse, og som frem til udgangen af 2013 havde option på at bygge det 142 meter høje tårn, melder ud, at står klar til at overtage grunden.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.