
Personalet i kommunal og regional omsorg og pleje udgjorde 158.500 fuldtidsansatte (ansatte omregnet til fuld tid) i februar 2017. I forhold til 2016 er beskæftigelsen faldet med ca. 3.000 fuldtidsansatte. Lidt over 100.000 personer og langt den største del af de ansatte er beskæftiget inden for sociale tilbud til ældre og handicappede.
Knap 26.000 personer er beskæftiget inden for sociale tilbud til voksne med særlige behov, mens de ansatte inden for sociale tilbud til børn og unge med særlige behov udgør lidt over 17.000 fuldtidsansatte.
Omsorg- og plejesektoren er i dag et typisk kvindeerhverv. Ikke mindre end 84 pct. af de samlede beskæftigede i denne sektor var i februar 2017 kvinder.
Overalt i landet har turismen fået en stigende betydning for både kommunens dynamik og økonomi. Derfor er det også godt at se, at der var 10,5 pct. flere overnatninger på de danske vandrerhjem i perioden september-november 2017 end i juni-august 2017. Til sammenligning var der en samlet fremgang i overnatninger på hoteller, feriecentre og vandrerhjem på 2,1 pct. i samme periode.
Overnatninger på hoteller, feriecentre, campingpladser og vandrerhjem steg samlet med 37.500 eller 2 pct. i faktiske tal i november 2017 sammenlignet med samme måned i 2016. Der blev foretaget 1,1 mio. overnatninger på danske hoteller i november 2017, hvilket er en fremgang på 11.800 eller 1 pct. i forhold til november 2016, mens campingpladserne havde 5.900 eller 5 pct. flere overnatninger i november 2017.
For mange sommerhuskommuner spiller det ikke en uvæsentlig rolle, om udlejningen går op eller ned. Antallet af overnatninger i udlejede feriehuse steg i november 2017 med 15,4 pct. sammenlignet med måneden før, når der korrigeres for normale sæsonudsving. De danske overnatninger steg med 7,6 pct. i forhold til oktober, mens de udenlandske steg med 18,3 pct.
Meget tyder på, at 2017 bliver et rekordår i udlejede sommerhusovernatninger. I faktiske tal var der i de første elleve måneder af 2017 ikke mindre end 18,5 mio. overnatninger, hvilket er en stigning på 2,7 pct. i forhold til samme periode i 2016. Stigningen skyldes især, at de danske overnatninger er steget med 8,5 pct. i forhold til samme periode sidste år.
Også 2018 tegner godt på sommerhusfronten. Der er ved udgangen af november 2017 booket 178.400 husuger i 2018. Dette er en fremgang på 18.800 husuger eller 12 pct. i forhold til bookinger for 2017 på samme tidspunkt i 2016. De danske bookinger er gået frem med 22 pct.,
Mere hussalg
Siden januar 2013 er ejerlejlighedspriserne steget med ikke mindre end 50 pct., mens priserne på enfamiliehuse 'kun' er steget med næsten det halve, svarende til 22 pct.
Ses der alene på det seneste år, så er ejerlejlighedspriserne steget med 8,5 pct., hvilket dog stadig er dobbelt så meget som for enfamiliehuse.
På den lidt kortere bane er prisen på ejerlejligheder de seneste tre måneder steget med 2,3 pct. i forhold til samme periode året før. Prisen på enfamiliehuse steg i samme periode med sølle 0,4 pct.
Priser på og antal af hus- og lejlighedssalg har det med tendensmæssig at følges ad. Når efterspørgslen på huse og lejligheder går op, så stiger priserne, og det fremkalder også et stigende antal salg.
Antallet af ejendomshandler i de seneste tre måneder (august-oktober 2017) steg med 2,3 pct. for ejerlejligheder og 0,4 pct. for enfamiliehuse sammenlignet med samme periode i 2016. Over en lidt længere periode på tolv måneder er handlen steget med 13,6 pct. for enfamiliehuse og 5,2 pct. for ejerlejligheder i forhold til de foregående tolv rullende måneder.
I november 2017 steg overskuddet på betalingsbalancen kun med et lille nøk på 0,2 mia. kr. i forhold til oktober. Set i et årligt perspektiv, er væksten noget større. Fra januar til november 2017 var overskuddet på Betalingsbalancen på 153,3 mia. kr., hvilket er 20,6 mia. kr. højere end for samme periode året før.
I første halvår af 2017 udgjorde Danmarks overskud på betalingsbalancen 8,0 pct. af BNP. Dette er højere end overskuddet i pct. af BNP for Sverige, Tyskland og Storbritannien, som er Danmarks vigtigste samhandelspartnere i EU. EU under ét havde et mere beskedent overskud på 0,7 pct. af BNP i første halvdel af 2017. Betalingsbalanceoverskuddet for Danmark, Sverige og Tyskland er primært drevet af et overskud i handlen af varer. Mens der for Danmark og Sverige også er et betydeligt bidrag til overskuddet fra indkomst og tjenester, er der for Tyskland et underskud på handlen med tjenester.
Behersket inflation
Erfaringsmæssigt ved man, at et af de første steder i økonomien, hvor en evt. overophedning kommer til syne er i byggebranchen. Derfor har økonomerne altid et skarp øje til beskæftigelsen i byggeriet.
Byggebeskæftigelsen var på 169.200 personer i 4. kvartal 2017 mod 166.200 i 3.kvartal 2017. Der er dermed tale om en stigning på 1,8 pct., og er stadig et stykke fra niveauet før den økonomiske krise i 2008 satte ind.
Inflationen i Danmark ligger fortsat på et meget behersket niveau, selvom der kan konstateres en mindre stigningstendens på årsniveau.
Det samlede forbrugerprisindeks steg 1,0 pct. i december 2017 i forhold til samme december 2016. Måneden før var den årlige stigning i forbrugerprisindekset 1,3 pct. Det er særligt en lavere årsstigning på varer, der er afgørende for den lavere forbrugerprisstigning i december i forhold til måneden før. I december faldt varer med 0,7 pct. i forhold til samme måned sidste år, mens varerne steg med 0,2 pct. på årsbasis i november. Det er især priser på fødevarer, brændstof og elektricitet, der trækker årsstigningen på varer ned i forhold til sidste måned.
Fra 2016 til 2017 steg det gennemsnitlige forbrugerprisindeks 1,1 pct. Dermed ligger den årlige gennemsnitlige prisstigning på det højeste niveau siden 2012, hvor den tilsvarende stigning var 2,4 pct. I 2016 var den årlige gennemsnitlige stigning helt nede på 0,3 pct.
Trængslen på de danske veje er ikke kommet af sig selv. For salget af nye personbiler har været konstant stigende siden 2009, og er siden da næsten blevet fordoblet. I 2016 og 2017 blev der solgt omkring 222.000 nye biler årligt.
Markedet har samtidig oplevet en markant ændring i forholdet mellem ejerskab og leasing. Mens leasing i 2009 stod for omkring 26 pct. af den samlede tilgang, ligger andelen de seneste par år på ca. 42 pct. Det er især husholdningerne, der har taget leasing til sig med en vækst i leasingandelen fra 9 pct. i 2009 til 22 pct. i 2016 og 2017. Leasing har dog altid været dominerende i erhvervenes tilgang, og her er andelen vokset fra ca. 52 pct. til 72 pct.
Der snakkes utroligt meget om miljørigtige biler, men der købes nu ikke så mange som snakken indikerer. Selv om udbuddet af hybrid- og eldrevne biler trods alt er steget, er de knap nok synlige i bilstatistikken. Der er siden 2008 registreret ca. 1.8 mio. nye personbiler, men det er kun 11.400 heraf, der ikke anvender benzin eller diesel.
Preben Etwil, chefkonsulent i Danmarks Statistik.
Udvalgt og kommenteret for 'egen regning'
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.