
Politikerne skal nøje overveje konsekvenserne, hvis de skærer ned på den kollektive trafik, viser en analyse fra konsulentfirmaet Cowi. Hvis bare 10 pct. af kunderne i busser og tog forsvinder, vil det koste samfundet 900 mio. kr. om året, mens det årlige tab vil blive på ca. 3 mia. kr., hvis en tredjedel af kunderne skifter tog og bus ud med egen bil. Det skriver Jyllands-Posten.
Det er Dansk Industri (DI), der har bestilt analysen, og direktør Michael Svane fra DI Transport mener, at analysen er vigtig i jagten på et samfund, der hænger bedre sammen.
- Vi kan simpelthen ikke undvære den kollektive trafik som en del af et samlet transportsystem, siger Michael Svane, der ellers mest er kendt for at kæmpe for at få flere og bedre veje og motorveje i Danmark.
- Men hvis vi ikke havde den kollektive trafik, ville vi have et meget større pres på vores veje. Analysen viser, at det er vigtigt også at prioritere den kollektive trafik, og at den er til gavn for både samfundet og for bilisterne – uden at det dermed skal være en argument for at plastre hele Danmark til med togskinner, siger DI-direktøren.
Ikke enten eller
Hos bilejernes organisation, FDM, er afdelingschef Torben Kudsk af samme opfattelse.
- Kollektiv trafik har bestemt sin berettigelse, især omkring de større byer. Derfor er vores holdning også, at det ikke er et enten eller, men et både og, når man taler om kollektiv trafik kontra privatbilisme. I byområderne ville det være et stort samfundsmæssigt tab, hvis der ikke var kollektiv trafik, siger han.
Trafikforsker Harry Lahrmann fra Aalborg Universitet er delvis enig.
- Vi har brug for kollektiv trafik omkring byerne, ellers ville trafikken her bryde sammen. Men hvis en bus- eller togpassager skifter til cykel eller kører med i naboens bil, er det en gevinst for samfundet, ikke et tab, siger Harry Lahrmann.
Han peger samtidig på, at mange rejsende kan spare tid ved at tage privatbilen frem for bussen eller toget, fordi det i gennemsnit tager 2,5 gange så lang tid at rejse kollektivt som med egen bil.
Transportminister Ole Birk Olesen (LA) understreger over for Jyllands-Posten, at han i fremtiden vil satse på flere og bedre veje – ikke på kollektiv trafik.
- Vi bruger lige nu næsten 120 mia. kr. på togområdet, og derfor skal alle de penge, vi fremover kan finde, bruges på vejene, hvor 90 pct. af trafikken foregår, siger Ole Birk Olesen.
mfa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.