dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

DSB giver internetadgang i tog i hele landet

KORT NYT
9. JUN 2015 10.50

DSB åbner fra i dag for internetadgang i tog i hele landet. Hidtil har DSB kun tilbudt gratis internet på strækningen mellem Aalborg og København, men det bliver nu udvidet til hele landet - dog vil der være steder, hvor forbindelsen er så ringe på grund af generelt dårlig eller manglende dækning i området.

Den gratis internetadgang gælder alle strækninger mellem landsdelene. Forbindelsen opgraderes samtidig fra 3G til 4G i intercitytog samt IR4. DSB dog sine passagerer til ikke at streame film og downloade tunge filer, da kapaciteten ikke er ubegrænset.

- Ved at dele forbindelsen på denne måde, så er der større chance for, at alle kan få forbindelse på rejsen, så de eksempelvis kan svare på mail og surfe på nettet. Især på de fyldte myldretidstog er der brug for at deles om nettet, så flest muligt får glæde af det, siger direktør Susanne Mørch Koch, DSB Kommerciel.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/dsb-giver-internetadgang-i-tog-i-hele-landet

GDPR