ROSKILDE: Beboerne ved Inderfjord Øst i Roskilde er nu blevet enige om en kystsikring, der formentlig bliver dyrere end de 9,8 mio. kr., som det oprindelige projekt kostede. Byrådet står dog fast på, at kommunen højst vil bidrage til finansieringen med et beløb, der svarer til halvdelen af den oprindelige pris, skriver Sjællandske.
Efter at sikringen af kysten i Inderfjord Øst i første omgang blev udskudt på grund af manglende fodslag blandt beboerne, som skal være den drivende kraft i opførelsen af kystsikringen, er der nu skabt enighed om et projekt, der i højere grad tager højde for de individuelle ønsker, grundejerne har hver især.
Den individuelle tilpasning vil imidlertid gøre det samlede projekt dyrere. Hvor meget ekstraregningen vil lyde på, vides ikke endnu, men uanset størrelsen bliver den grundejernes egen hovedpine.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.