Rundtom i landet står mange havne over for milliardstore udvidelser - eller har planer om det. Blandt andet i Aarhus, Kalundborg, Odense, Rønne, Hirtshals og Esbjerg. Men professor og brancheorganisation efterlyser nu en national strategi for de danske havne efter de seneste økonomiske vanskeligheder i Frederikshavn og Hanstholm. Det skriver DR.dk.
- Danmark har mange små havne. Vi skal kigge på, hvilke havne man skal udvikle, og hvad de forskellige havne rent faktisk kan fokusere på, lyder vurderingen fra professor i økonomistyring Niels Dechow fra Aalborg Universitet. Ifølge ham er der for mange havne, der sætter gang i store udvidelser uden nødvendigt behov. I DI Transport får forslaget en positiv modtagelse.
Nogle af havnene i Danmark er direkte ejet af kommunerne, andre er kommunale selvstyrehavne, og så er der havne, som er selvstændige aktieselskaber. Efter havneloven fra år 2000 blev spillet sat fri for, om kommunerne vil investere eller afvikle. Sidste år nedsatte regeringen et havnepartnerskab, der skal levere en række anbefalinger for udviklingen af de danske erhvervshavne.
mar
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.