KØBENHAVN: EU har ifølge flere svenske medier besluttet at støtte yderligere undersøgelser af muligheden for at lave en metrolinje mellem København og Malmø.
Arbejdet med en udbygning af forbindelsen mellem de to byer startede i 2012 med helt indledende øvelser. Håbet er, at der skal køre en metro mellem de to byer hvert femte minut med en køretid på 15-20 minutter.
- En Øresundsmetro vil have stor betydning for mobiliteten på tværs af Øresund, siger Københavns overborgmester Frank Jensen (S) ifølge News Øresund.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.