dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ex-borgmester vil udnytte minister-exit

Tidligere borgmester i Hillerød, Kirsten Jensen (S), forsøger nu at få partifællen, miljøminister Kirsten Brosbøl, til at omgøre Ida Aukens nej til IKEA
20. FEB 2014 15.30

HILLERØD: Den nu afgåede miljøminister, Ida Auken (SF), har sagt nej til ønsket om at bygge en IKEA-butik i Hillerød. For Hillerød er som by for lille, og dispensere ønskede hun ikke. Nu forsøger den tidligere borgmester i Hillerød, Kirsten Jensen (S), at få den nyudpegede minister på området til at omgøre det nej.

Viceborgmesteren - Kirsten Jensens nye titel -  har samen med gruppeformand Louise Colding (S) henvendt sig til Kirsten Brosbøl for at gøre endnu et forsøg på at få et andet indhold i Møllebrocenteret, hvor der ellers netop er godkendt planer for et storcenter.

- Desværre har et snævert flertal i vores byråd netop besluttet, at centret bliver med dagligvarer i torvehaller, og kommer til at ligne et traditionelt indkøbscenter med mere lokalt opland. Det er ikke noget Socialdemokraterne ønsker, og vi mærker, at Hillerøds borgere er enige med os. Derfor skal vi prøve at overtale den nye minister til at give os lov til at bygge det center, vi ønsker os mest. Det kræver, at ministeren giver os lov til at planlægge for de helt store butikker, som andre købstæder må, lyder det fra Kirsten Jensen.

En butik af størrelse som en IKEA har været på tale i Møllebrocenteret. Det kræver et landsplandirektiv, for lige præcis Hillerød skal have mere end 40.000 indbyggere i selve byen for at kunne lave de største store butikker. Kirsten Jensen mener, at Hillerød har en købstadsfunktion i fingerplansstrukturen, som kalder på denne ret til Hillerød.

- Vi har før mødt meget stor forståelse for vores synspunkt blandt socialdemokratiske ministre og MF'ere, men ingen daværende miljøministre har brugt deres ret til at give os et nyt landsplansdirektiv, der vil kunne give plads til fx en IKEA, siger hun.

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/ex-borgmester-vil-udnytte-minister-exit

GDPR