FAABORG-MIDTFYN: Hver anden kommunale gadelygte i Faaborg-Midtfyn bliver fremover slukket i tidrummet fra kl. 22-06. Det har Teknik- og Miljøudvalget besluttet. Det vil reducere el-forbruget med cirka 130.000 kwh om året, hvilket giver kommunen en besparelse på ca. 520.000 kr. årligt ved en el-pris på 4 kr. per kwh, fremgår det af sagsfremstillingen.
- Andre løsninger som f.eks at dæmpe lyset ville give alt for lidt, fordi man skal hen og ændre programmering i større stil, og det kan ikke gøres så hurtigt. Det her er en hurtig og effektiv måde at spare på energien og på pengene, og det er selvfølgelig set i lyset af den aktuelle situation med meget høje energipriser. Vi mener også, at vi som kommune skal bidrage i det omfang, vi kan, siger formand for Teknik- og Miljøudvalget Søren Kristensen (V) til Fyns Amts Avis.
Kommunen udskifter desuden 30-50 watt pærer med LED-pærer i ca. 800 gadelamper, hvilket vil bidrage med en strømbesparelse på ca. 51.000 kwh årligt. Faaborg-Midtfyn står for i alt omkring 11.000 gadelamper, og i nogle områder, vil manøvren betyde, at der kan blive op til 80-100 meter mellem to tændte lamper.
sfe
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.