
LYNGBY-TAARBÆK:Borgmesterforum bag letbanen har ændret i den aftale, som kommunerne skal indgå med letbaneselskabet, så Lyngby-Taarbæk skal betale mindre end de 22 pct. af kommunernes driftstilskud, som der var lagt op til, skriver Det Grønne Område.
Lyngby-Taarbæk stod ellers til at skulle betale samme andel af driftsudgifterne som for anlægsudgifterne, nemlig 22 procent. Men det er nu aftalt, at antallet af passagerer og letbanens konsekvenser for busdriften skal tages med i betragtning, når driftsudgifterne skal fordeles. Samtidig bliver det sværere for kommuner at nedlægge veto, hvis de er utilfredse med økonomien i aftalen.
Det blev allerede slået fast i principaftalen om letbanen, at fordelingen af driften skulle forhandles på plads mellem kommunerne. Men under folketingets behandling af anlægsloven for letbanen for nylig blev der ifølge viceborgmester Simon Pihl Sørensen (S) ændret i oplægget, så Lyngby-Taarbæk pludselig stod til at skulle betale langt mere end de andre kommuner. Lyngby-Taarbæk var den sidste af de 11 kommuner, der manglede at tiltræde aftalen med letbaneselskabet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.