Falck afskediger 570 hel- og deltidsmedarbejdere, der i dag arbejder med siddende patienttransport, oplyser selskabet. Afskedigelserne får virkning fra udgangen af september.
Årsagen til afskedigelserne er dels, at man vil udlicitere kørslen til underleverandører, dels at Falcks kontrakt med Region Hovedstaden om siddende patienttransport udløber senere i år. Underleverandører udfører i dag omkring hver femte kørsel, og den andel skal øges for at forbedre Falcks muligheder for at vinde nye kontrakter på markedet for siddende patienttransport, hedder det i en meddelelse fra Falck.
- Vi opererer i dag på omkostningsvilkår, der er 15-20 pct. højere end vilkårene på det øvrige marked for siddende patienttransport. Uden tilpasning af vores leverancemodel vil Falck i løbet af kort tid ikke længere være i markedet for siddende patienttransport, siger executive vice president Jakob Bomholt fra Falck.
De medarbejdere, der afskediges, vil blive tilbudt psykologhjælp i opsigelsesperioden, og Falcks og 3F’s uddannelsesfond har afsat midler til efter- og videreuddannelse.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.