
Regeringens finanslovforslag sigter efter balance mellem de offentlige indtægter og udgifter i 2025. Coronakrisen brød 'helt ekstraordinært' rammerne i budgetloven, men i 2021 gælder budgetloven igen, og regeringen går efter 'normal konjunktur inden for få år'.
- Regeringen vil bruge mulighederne i budgetloven fuldt ud. Men vi går ikke på kompromis med ansvarligheden, sagde finansminister Nicolai Wammen (S), da regeringens finanslovforslag blev præsenteret mandag.
Dele af de enkelte elementer i finansloven var kendt på forhånd, blandt andet en 'krigskasse' med 9,2 mia. kr. til corona-beredskab.
- Det kan siges utroligt enkelt. Finansloven for 2021 kommer til at handle om at få Danmark igennem coronakrisen. Vi vil sætte gang i dansk økonomi efter coronakrisen, og vi skal sikre, at sundhedsvæsnet er rustet til at håndtere corona. Dermed er det også en helt anderledes finanslov, end vi er vant til. Der er færre penge til andre initiativer på grund af coronakrisen, siger Nicolai Wammen.
Han kalder bekæmpelse af arbejdsløshed og målet om at holde hånden under danske virksomheder og danske arbejdspladser afgørende i denne finanslov.
Regeringen ønsker stadig at prioritere klimaet og miljøet. Blandt flere tiltag vil regeringen afsætte 750 mio. kr. til grøn forskning. Derudover vil 200 mio. kr. over fire år gå til natur og biodiversitet.
mk / Ritzau
Se finanslovforslaget og rammerne for finanspolitikken.
Samtidig med finanslovforslaget og rammerne for finanspolitikken er også Økonomisk Redegørelse offentliggjort, se særskilt artikel.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.