dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flere frikommuneforsøg afvist: 'Folketinget holder os for nar'

Ansøgninger om frikommuneforsøg på boligområdet har endnu en gang fået mange afvisninger, hvilket skuffer flere kommunalpolitikere
18. JAN 2018 7.00

KØBENHAVN / AARHUS / RANDERS: Frikommuneforsøgene skulle give kommunerne frihed til at afprøve nye idéer og plads til at finde enklere, mere effektive løsninger. Men for en gruppe kommuner har det mere været en øvelse i at modtage afvisninger og danse med tungt bureaukrati.

Frikommunenetværket 'Billige boliger og fleksible løsninger' består af kommunerne København, Aarhus, Randers, Roskilde og Høje-Taastrup, og ved tredje og sidste ansøgningsrunde fik ikke ét af deres 11 forslag lov til at gå lige igennem.

- Det er frustrerende, at ansøgningerne gang på gang bliver afvist. Vi har ikke gjort op, hvor mange mandetimer vi har brugt på denne runde af ansøgninger, men jeg tør godt skrive under på, at det er et betragteligt antal. Jeg føler mig til grin og jeg mener, at Folketinget skal stoppe med at holde os for nar, siger borgmester i Roskilde, Joy Mogensen (S).

Abonnenter på kommunen.dk kan læse økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Billes svar på kritikken her.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/flere-frikommuneforsg-afvist-folketinget-holder-os-for-nar

GDPR