
HORSENS: Da Fodboldklubben FC Horsens sidste år skulle etablere en vold til at give læ for fodboldbanerne, fik den ved et tilfælde øje på Horsens Kommunes frøpulje. Volden, der indrammer parkeringspladsen ved indgangen til banerne, er nu med hjælp fra puljen sået til med blomsterfrø, oplyser kommunen.
Når de vilde og farverige blomster vokser frem, vil de derfor ikke alene være til glæde for insekter, men også for spillere, forældre, gæster og andre, der passerer forbi. Frøpuljen er etableret for at øge biodiversiteten på arealer, som ikke tilhører kommunen.
Grundejerforeninger, idrætsforeninger, boligselskaber, haveforeninger, spejdere og andre foreninger kan dermed søge om at få udleveret gratis blomsterfrø til et fællesareal. Man kan få en mængde frø, der strækker til 1.000 m2 blomstereng, svarende til cirka fire tennisbaner.
Ud over de gratis blomsterfrø tilbyder kommunen råd og vejledning for at hjælpe foreningerne så godt som muligt på vej med projektet. Selve gravearbejdet og såningen står foreningerne til gengæld selv for.
Når arealet er tilsået, får foreningerne udleveret et skilt til at stikke i jorden. Skiltet forklarer, at området er omlagt til biodiversitet, så forbipasserende ikke tror, at arealet vokser vildt, fordi havemanden holder fri.
6. februar kl. 9:56 tilføjet to sidste afsnit.
sfe
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.