HELSINGØR: Et byggeri i Espergærde har vakt opsigt. Her har et selskab nemlig solgt en række huse, som, for overhovedet at kunne blive bygget, kræver dispensation for såvel kommuneplanens regler om grundstørrelser som for lokalplanen bebyggelsesprocent. Og det har man altså nu søgt by-, plan- og miljøudvalget om og fået - men ikke uden opmærksomhed fra borgere, der undrer sig over at brud på reglerne i ejendomssager ikke får konsekvenser, skriver Frederiksborg Amts Avis.
I dispensations ansøgningen gør selskabet det klart, at det vil være særdeles problematisk at ændre på boligbyggeriet, da langt størstedelen af boligerne allerede er solgt som projektsalg.
- Det er ingen undskyldning, at boligerne er solgt, og det spiller heller ikke nogen rolle, at det er kommunen, som har solgt grunden. Vi valgte at give dispensationen, fordi det var forholdsvis små forhold, som en overskridelse af bebyggelsesprocenten på 0,2 pct., siger udvalgsformand Christian Holm Donatzky (R).
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.