FREDERICIA: Den 6. april havde 52-årige Gitte Wad første arbejdsdag som ny klimachef i Fredericia Kommune. Hun er uddannet ingeniør og kommer med mange års erfaring inden for energisektoren, hvor hun blandt andet har været energirådgiver i store industrivirksomheder og arbejdet med grøn omstilling.
Gitte Wad har mange års erfaring inden for projektledelse, og hun glæder sig til at stå i spidsen for at udrulle den nye klimaplan og være med til at sætte kommunen på landkortet i forhold til grøn omstilling:
- Det er fantastisk, at Fredericia har høje ambitioner og et engageret byråd og erhvervsliv, som vil den grønne omstilling. Jeg fornemmer en stærk vilje til at eksekvere og gøre en forskel, og jeg glæder mig til at komme i gang, siger Gitte Wad, der har sin daglige gang i Teknik og Miljø på rådhuset i Fredericia og bor i Silkeborg.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.