dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi

Frederikshavn Havn får miliongaranti

KORT NYT
26. MAR 2015 11.47

FREDRIKSHAVN: Onsdag aften sagde Frederikshavn Byråd ja til en lånegaranti på 600 mio. kr. til udvidelsen af Frederikshavn Havn. Alt var klappet af på forhånd, og den store millioninvestering for den kommunale selvstyrehavn blev klappet igennem byrådet. Kommunen indestår som såkaldt selvskyldnerkautionist for havnens lån i Kommunekredit på op til 600 mio. kr. Det skriver Nordjyske.

Anders Broholm (V), der sammen med Jens Hedegaard Kristensen (S) er byrådets repræsentanter i Frederikshavn Havns bestyrelse, kaldte det 'klart den vigtigste beslutning i denne byrådsperiode', selv om vi kun er godt et år inde i denne fireårs periode.

Frederikshavn Havn forventer at kunne underskrive kontrakten på den store udvidelse inden sommerferien, og planen er, at første etape af havneudvidelsen skal være færdig inden udgangen af 2017.

 

kil

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/frederikshavn-havn-faar-miliongaranti

GDPR