
SKIVE: Limfjordsøen Fur bliver ét af testområderne, når energiselskabet EnergiMidt, som led i EU-projektet 'Empowering', skal undersøge, hvordan større viden om elforbrug kan motivere til energibesparelser. Og potentialet er stort: Det kan betyde, at Danmark årligt kan reducere udledningen af CO2 med en kvart million tons.
- Projektet skal undersøge, hvordan vi som energiselskab kan præsentere kunderne for deres forbrug på den smarteste måde. Det kan fx være ved at gøre forbrugerne opmærksomme på, hvor meget andre kunder forbruger. Det giver en motivation for selv at spare på energien, fortæller projektleder i EnergiMidt, Gitte Wad Thybo.
Erfaringer viser, at der er et stort potentiale i at hente energibesparelser ved at øge bevidstheden og opmærksomheden om ens forbrug. EnergiMidts erfaringer fra solcelleområdet viser, at når man har et solcelleanlæg, sparer man op til 10 procent på ens elforbrug.
- I Empowering-projektet har vi et konkret mål om, at forbrugerne kan spare 7,5 procent på deres elforbrug. Opgaven består i, at vi både finder den rette platform og måde at vise disse data på og ikke mindst; at vi finder ud af, hvad forbrugerne tænker og lægger vægt på, siger Gitte Wad Thybo.
I Danmark bliver der årligt udledt 3 mio. tons CO2 fra el-produktion til private husstande. Hvis alle private el-forbrugere sparer 7,5 pct., svarer det til, at Danmarks samlede CO2-udledning bliver reduceret med 228.000 tons.
EnergiMidt er sammen med Skive Kommune og Fur med i projektgruppen bag Innovation Fur, der har som mål at udvikle en model af fremtidens bæredygtige og digitale samfund på Fur. Det betyder, at det er her, en del af EU-projektet skal testes af.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.