Nitrat i drikkevandet øger risikoen for tarmkræft – selv ved koncentrationer, der ligger langt under dagens grænseværdi på 50 milligram nitrat pr. liter drikkevand.
Det viser nye forskningsresultater fra Aarhus Universitet og GEUS, som Information kunne bringe tirsdag. Og nu reagerer myndighederne: Miljøstyrelsen og sundhedsmyndighederne blev tirsdag af Miljø- og Fødevareministeriet anmodet om at gennemgå de nye forskningsresultater.
- Hvert år får ca. 5.000 danskere tyk- eller endetarmskræft, som kan skyldes mange årsager. Vores studie viser, at nitrat i drikkevandet kan være en af dem, siger ph.d. Jörg Schullehner, Institut for Folkesundhed på Aarhus Universitet, der er en af forskerne bag undersøgelsen, til Information.
Nitrat i grundvandet og drikkevandet stammer primært fra landbrugets kvælstofgødskning af jorden. Forskerne har i alt fulgt 2,7 millioner danskere over 35 år i perioden 1978-2011 og har sammenholdt deres nitratindtag via drikkevand med deres kræfthyppighed.
I undersøgelsen konkluderes det, at risikoen for tyktarms- og endetarmskræft på ca. fem pct. øges med 15 pct., dvs. til 5,75 pct. Og altså kun for den gruppe i den undersøgte befolkning, der har været mest udsat for nitrat.
Grænseværdien for nitrat i drikkevand er 50 mg pr. liter. Undersøgelsen viser derudover, at ved koncentrationer af nitrat over 9,3 mg pr. liter er der 16 pct. større risiko for at få tarmkræft end, når den er under 1,3 mg pr. liter.
Bør tages alvorligt
Til Information siger Torben Sigsgaard, professor i miljømedicin ved Institut for Folkesundhed og medforfatter til undersøgelsen:
- Man kan sige, at vi i lyset af undersøgelsen skal sørge for at holde vores drikkevand rent for nitrat, for der ser ud til at være en sikker, om end marginal, risikoforøgelse, når der er højt nitratindhold i vandet. Dette er ikke en katastrofemeddelelse, men det er noget, vi skal tage alvorligt, siger han.
SF’s miljø- og landbrugsordfører, Trine Torp, har derfor bedt miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) om at gå i aktion for at få sænket grænseværdien for nitrat i drikkevand, herunder at tage sagen op på EU-niveau.
Forskerne har kunnet sammenholde de voksne danskeres nitratbelastning via drikkevand med kræfthyppigheden og derigennem kunnet påvise sammenhængen mellem nitrat i drikkevand og tyktarms- og endetarmskræft.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra miljøministeren, men hos Venstre siger miljøordfører Erling Bonnesen, at 'disse nye oplysninger skal vi tage meget alvorligt'.
- Vi er i Danmark meget stolte af, at vi kan tappe vores drikkevand direkte fra hanen. Det skal vi passe godt på, så enhver seriøs rapport på dette område skal vi se nøje på. Er der noget om det, skal vi reagere på det. Og det kan være, at vi skal have set på grænseværdierne – ligger de på det rigtige niveau, eller skal der foretages en justering.
Forskerne fra Aarhus Universitet har beregnet, hvor meget nitrat danskerne har fået fra drikkevand der, hvor de har boet, og sammenholdt det med oplysninger om danskernes kræftdiagnoser.
De har fulgt 2,7 millioner danskere i perioden 1978-2011 og baseret nitratanalyser af over 200.000 drikkevandsprøver. Det gør undersøgelsen til den største og mest detaljerede på området.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.