ESBJERG: En røgalarm kan redde liv og øger sikkerheden både for sig selv og sine naboer. Derfor tilbyder Esbjerg Kommune nu i samarbejde med Sydvestjysk Brandvæsen beboere i kommunens ældreboliger et gratis servicebesøg, hvor brandvæsenet helt uden omkostninger for den ældre kan sætte en røgalarm op, hvis man ikke har en, eller kontrollere, at den røgalarm, man allerede har, stadig virker.
Ældre er en meget udsat gruppe ved brand og har sværere end andre ved at skifte batterier og rengøre røgalarmen. Samtidig har de ældre relativt få røgalarmer i forhold til befolkningen generelt.
Tilbuddet gælder de beboere i ældreboliger i Esbjerg Kommune, som ikke har en såkaldt systemrøgalarm med direkte forbindelse til brandvæsenet. Beboerne får i den nærmeste fremtid et brev om, hvornår brandvæsenet planlægger at komme forbi hos dem. Besøgene starter den 25. marts, og det vil tage noget tid, før brandvæsenet når omkring alle relevante ældreboliger.
pv
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.