dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Illustration: Colourbox

Grøn pulje udvides med 34 millioner

160 ansøgninger til pulje med 16 mio. får regeringen og Enhedslisten til at finde flere penge
13. AUG 2013 11.32

KØBENHAVN: Det vælter ind med ansøgninger til puljen for grønne ildsjæle. Allerede nu er der for mange kvalificerede ansøgere til puljens 16 millioner. Derfor udvider regeringen og Enhedslisten puljen med 34 millioner ekstra. Det oplyser Miljøministeriet.

En social cykelcontainer i alment boligbyggeri. Hold Stranden Ren-dag. Maddyrkning i byer. Et tøjbibliotek. Og blåbær tilbage på heden. Det er bare nogle af de projekter, der indtil videre har fået støtte gennem puljen for grønne ildsjæle. Puljen har kun været åben for ansøgninger i et par måneder, og allerede nu er der kommet over 160 ansøgninger - og flere kvalificerede projekter, end der er penge til i puljens 16 millioner kroner.

Parterne bag aftalen har besluttet at udvide puljen med i alt 34 millioner ekstra fordelt på 4 millioner ekstra i år og 10 millioner i både 2014, 2015 og 2016, fortæller miljøminister Ida Auken (SF):

- Vi kan allerede se, hvor meget det gavner, så jeg er glad for, at vi nu kan tilføre flere penge til puljen. Der kommer stadig mange ansøgninger ind, og jeg er sikker på, at sommeren har givet ildsjælene derude lejlighed til at udvikle nye, kvalificerede ideer.

bi

Kl 12.25 RETTELSE: Miljøministeriet korrigerer tallet fra 4 mio. ekstra til 34 mio. ekstra fordelt over fire år.


 

 


 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/groen-pulje-udvides-med-34-millioner

GDPR