dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Ad flere omgange blev granitsten lagt neden for skrænten på Lønstrup Klint for at sikre sommerhuse mod at styrte i havet. Her ses stranden den 4. januar 2018, efter at der i december 2017 for anden gang blev foretaget ulovlig kystsikring på stedet.
Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Grundejere taber sag om kystsikring ved Lønstrup i landsretten

Tonsvis af granitsten blev spredt på strand for at sikre sommerhuse mod havets kræfter - det udløser nu bøder.
17. JAN 2023 11.18

HJØRRING: Til februar er det tre år siden, at Retten i Hjørring idømte fire sommerhusejere og en forening bøder for at have foretaget ulovlig kystsikring, og nu er der efter flere års ventetid faldet afgørelse i sagen i landsretten.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/grundejere-taber-sag-om-kystsikring-ved-loenstrup-i-landsretten

GDPR