dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Brug bussen - den har brug for dig. Det er hovedbudskabet i den kampagne, som Guldborgsund Kommune sammen med Movia netop har taget hul på. Budskabet kan man blandt andet møde langs flere af kommunens busruter.
Guldborgsund Kommune

Ekstraregning på cirka 2,3 millioner kroner:
Guldborgsund leder efter buspassagererne

Antallet af buspassagerer i Guldborgsund er i gennemsnit faldet med 10 procent siden 2020. Nu forsøger kommunen at få passagererne tilbage med en ny kampagne.
19. JUL 2023 9.16

GULDBORGSUND: Der er blandt andet investeret i elbusser, og ude på ruterne kører busserne som normalt. Men bustrafikken er slet ikke, som den var engang i Guldborgsund Kommune, og det kan mærkes økonomisk. 

Antallet af buspassagerer er i gennemsnit faldet med 10 procent, siden corona ramte landet i 2020. Det betyder faldende billetindtægter, og kommunen er nødsaget til at betale en ekstraregning på cirka 2,3 millioner kroner i år for at have de samme buslinjer kørende de samme steder og i de samme intervaller. 

På nogle linjer giver kommunen endda op til 100 kroner i tilskud for hver passager pr. tur, og det er en negativ udvikling, som formand for Teknik, Klima og Miljøudvalget i Guldborgsund, Annemette S. Johnsen (SF), håber at få ændret.

- Det regnestykke håber vi at kunne rykke på. For lige nu ser vi desværre nok ind i nedskæringer, hvis ikke flere af vores borgere begynder at bruge bussen. Det vil vi meget gerne undgå, og derfor søsætter vi nu denne kampagne, siger hun. 

Der er en klimafordel ved bussen

Kampagnen er lavet i samarbejde med trafikselskabet Movia og kommer til at køre sommeren over. Undervejs vil der være flere tiltag, der skal gøre opmærksom på, at man skal bruge busserne, hvis ikke de skal forsvinde, skriver kommunen.

En del af kampagnen skal gøre borgerne opmærksomme på klimafordelen ved at tage bussen.

- Vi har investeret i elbusser på de kommunale buslinjer, så derfor er der også en stor klimafordel, hvis flere bare en gang imellem skifter benzinbilen ud med bussen. Så foruden en mere solidarisk fordeling af regningen er der også andre fordele ved at få flyttet de 10 procent og selvfølgelig gerne flere tilbage i busserne, siger Annemette S. Johnsen.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/guldborgsund-leder-efter-buspassagererne

GDPR