IKAST-BRANDE: En rasteplads i nærheden af tøjkoncernen Bestsellers hovedkvarter i Brande er fortid efter klager fra virksomheden, der ville have rastepladsen lukket, fordi overnattende chauffører og affald ifølge Bestseller skæmmede den. En midlertidig lukning sidste år er gjort permanent og rastepladsen nu fysisk fjernet.
Foruden problemerne med overnatning og blev der i sagbehandlingen henvist til at pladsen var 'størrelsesmæssigt utidssvarende i forhold til den faktiske brug. Teknikudvalgsformand Henrik Engedahl (V) afviser spekluationer om at nedlæggelsen skyldes et ønske om at tækkes Bestseller.
Bestsellers ejer Anders Holch Povlsen har tidligere fået Aarhus Kommune med på at omlægge en vej forbi hans private gods Constantinsborg. Udgifterne betalte han selv.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.