dkmedier
dknyt
dkindkob
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Ingen syddansk tilsynssag om Waterfront

- Politikere i en politisk diskussion har vel lov til at være for noget og imod noget andet, siger regionsrådsformand Carl Holst (V)
4. SEP 2013 11.18

SYDDANMARK: Region Syddanmark har nu modtaget brev fra Statsforvaltningen i sagen om regionens og de 22 syddanske kommuners brug af kommunikationsbureauet Waterfront, der fik over en million for at kommunikere de syddanske trafik-holdninger ud.

Statsforvaltningen ser ikke noget forkert i sagen og vil derfor ikke rejse en tilsynssag, oplyser regionen.

Økonomi- og Indenrigsminister Margrethe Vestager (R) fandt det i april 'ikke rimeligt, at en region skaber nyheder, der har til formål at modarbejde andre offentlige myndigheders opgavevaretagelse'. Men Statsforvaltningen har åbenbart ikke kunnet se noget forkert i fremgangsmåden.

'Region Syddanmark har ikke givet misvisende eller urigtige oplysninger om andre regioners projekter'. Det skriver Statsforvaltningen ifølge regionen efter at have vurderet regionens brug af Waterfront i diskussionen om fremtidens trafikprioriteringer i Danmark. Statsforvaltningen vil derfor ikke rejse en tilsynssag.

Trængselsproblemer
- Jeg er selvfølgelig glad for afgørelsen. Vi har jo hele tiden ment, at politikere i en politisk diskussion har lov til at være for noget og imod noget andet. Det er vel derfor, vi er folkevalgte politikere. Og i Syddanmark mener vi altså, at vi skal have gjort noget ved trængselsproblemerne på tværs af Fyn og op gennem Jylland, før vi kaster os ud i en investering på 100 milliarder kroner til en Kattegatbro. Det er blot det synspunkt, vi i regionen og de 22 syddanske kommuner har kæmpet for at få frem i debatten, siger regionsrådsformand Carl Holst (V).

Sagen drejer sig om den politiske diskussion, der var om fremtidens trafikprioriteringer tilbage i 2012. Diskussionen gik blandt andet på, hvor højt en direkte broforbindelse mellem Sjælland og Jylland skulle prioriteres i forhold til andre infrastrukturprojekter. Region Syddanmark og de syddanske kommuner valgte i den diskussion at bede om hjælp fra Waterfront til at fremføre sine synspunkter.

Statsforvaltningen skriver blandt andet i sin afgørelse:

'Statsforvaltningen har også noteret sig, at de regionale udviklingssynspunkter for den trafikale infrastruktur, som Region Syddanmark sammen med de 22 syddanske kommuner har ønsket at synliggøre, og som man har antaget Waterfront Communication til at være behjælpelig med at synliggøre, samt metoderne til synliggørelsen, ikke er væsentligt forskellig fra Kattegatkomitéens formål, opgaver og metoder.'

Statsforvaltningen tog sagen op, efter at Økonomi- og Indenrigsministeren havde besvaret et spørgsmål fra Folketingets Erhvervs-, Vækst- og Eksportudvalg om regionens brug af Waterfront.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dkteknikogmiljoe.dk/artikel/ingen-syddansk-tilsynssag-om-waterfront

GDPR