FAXE: Der er ingen offentlige instanser, der vil overtage og drive den historiske Prins Carls Skole i Faxe. Det står klart, efter et enigt Plan- og Kulturudvalg har besluttet, at heller ikke Faxe Kommune ønsker at overtage den lille skolebygning fra 1719.
Naturstyrelsen, som ejer den fredede bygning på bare 30 kvadratmeter, har uden held forsøgt at indgå et samarbejde med Østsjællands Museum og Faxe Kommune om drift og vedligehold. Derfor valgte styrelsen i stedet at overdrage skolen til staten, som har sat den til salg for 60.000 kr.
- Sagen om prinseskolen har ikke været diskuteret politisk, og derfor valgte vi at tage sagen op, da vi modtog kritik fra beboerne i Store Torøje. Men da Naturstyrelsen, museet og forvaltningen ikke kan se en mening med at eje bygningen, så har vi valgt at bakke op om den beslutning politisk, siger René Tuekær (Borgerlisten).
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.