
På tærsklen til det nye folketingsår bringer dknyt hver uge portrætter af nye medlemmer af Folketinget. Denne gang Maria Reumert Gjerding (EL).
Hvad fik dig til at gå ind i politik?
- Jeg har altid været meget optaget af miljø og klima. Jeg har tidligere arbejdet i en privat virksomhed, der beskæftigede sig meget med miljø-genopretning og forskellige naturlige mikrobiologiske løsninger på miljøproblemerne. Men der kom et tidspunkt, hvor jeg godt kunne se, at hvis de her ting skulle løses helt grundlæggende, så var det inde i samfundets maskinrum man var nødt til at skrue.
- Det var helt klart klima- og miljøproblemer og deres sammenhæng med økonomi, der gjorde, at jeg blev politisk aktiv.
Hvad fik dig til at beslutte at stille op som folketingskandidat?
- Jeg vidste egentlig ikke, at jeg gerne ville i Folketinget, da jeg startede med at være politisk aktiv. Det er kommet henad vejen. Jeg har jo arbejdet som rådgiver for Per Clausen og fået lyst til at stille op og selv være den, der tog diskussionerne med de andre politikere og befolkningen om, hvor vi skal hen som samfund. Dybest set forstår jeg mig selv mere som en klimaforkæmper end som en typisk politiker. Det er det, jeg brænder for og vil ændre. Og det gør jeg nu som folkevalgt. Jeg ser mig ikke som folketingspolitiker for evigt, for klimakampen vil bringe mig andre steder hen.
Hvad er din største styrke som politiker?
- Jeg tror, jeg har en styrke i min faglige indsigt - i og med, at mine ordførerskaber ligger meget i tråd med det spor, jeg har kørt i hele mit liv. Og så tror jeg også, at jeg som nyvalgt har en fordel i at have siddet og været en del af det politiske game i en del år. Det giver en indsigt i, hvordan Folketinget helt banalt fungerer; det er jo et specielt hus, som man skal vænne sig til som nyvalgt, og der har jeg helt klart en fordel.
Hvad er din største svaghed som politiker?
- I og med, at mit engagement ligger så meget i det grønne, oplevede jeg i valgkampen, at jeg var svag i nogle andre debatter. På helt konkrete velfærdsspørgsmål og udlændingepolitik har jeg måske været lidt svag, og dér skal jeg arbejde ekstra grundigt med at få læst op på stofområderne.
Hvad skal du kæmpe mest for at lære som folketingsmedlem?
- Jeg kan allerede se, at det er en helt anden verden. Man skal ikke tro, at man bare tilnærmelsesvis laver det samme, som når man er ansat. Så dybest set så skal jeg også lære hele debatformen i folketingssalen, som jeg jo aldrig har prøvet at deltage i. Og så skal jeg lære, hvordan vi sætter dagsordenen og får mest muligt af vores politik igennem på trods af den borgerlige regering. Jeg har mest bare været med til at støbe kuglerne, men nu skal jeg ud at få dem til at virke i praksis.
Hvor er der efter din mening mest brug for at ændre ved den måde, som folkestyret i dag fungerer på?
- Jeg er selv en af dem, der nogle gange bliver utrolig træt af at høre debatten i Folketinget. Nu har jeg lyttet på det i mange år, og jeg har jo også selv måttet slukke for fjernsynet rigtig mange gange. Det er jo ikke en debat; det er jo bare en gentagelse af egne standpunkter igen og igen. Jeg kunne virkelig godt tænke mig at være med til, at vi på trods af politiske uenigheder bliver bedre til at bøje os mod hinanden og lytte i stedet for bare at stille os op for at fremføre egne synspunkter uden at have en dialog og en reel debat.
Hvad er din hovedinteresse udover politik?
- Jeg er mor til to børn, så der er ikke ret meget andet end at være politiker og at være mor. Det er jo den konsekvens, man tager. Fritidsaktiviteter er der ikke ret meget plads til i de her år - det må jeg jo erkende.
Blå bog
Maria Reumert Gjerding
Født 3. august 1978 i København.
Folketingsmedlem for Enhedslisten i Nordsjællands Storkreds, opstillet i Hillerødkredsen.
Miljøordfører, klimaordfører, landbrugsordfører, grøn omstillingsordfører, dyrevelfærdsordfører og familieordfører.
Miljøpolitisk rådgiver for Enhedslisten 2008-2015.
Se hele serien af Sceneskift med de foregående ugers politikerportrætter samt lignende portrætter fra før folketingsvalget af dengang mulige fremtidige folketingsmedlemmer, hvoraf hovedparten er blevet nuværende.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Tekniks artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Tekniks artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Teknik
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.